close
تبلیغات در اینترنت
مزرعه قارچ خانواده - 3
مزرعه قارچ خانواده مزرعه قارچ خانواده مزرعه قارچ خانواده مزرعه قارچ خانواده مزرعه قارچ خانواده
درباره سایت


آموزش رایگان و تخصصی پرورش قارچ دکمه ای به روشی که حتی افراد مبتدی بتوانند با قدرت وارد کار شوند . بازدهی بالا ، سرمایه کم ، درآمد عالی . در این سایت با آموزش صفر تا صد پرورش قارچ آشنا خواهید شد . مطالبی که در هیچ سایت و وبلاگی به صورت رایگان نخواهید یافت . هدف ما کمک به شما در راه اندازی سالن پرورش قارچ دکمه ای و مشاوره در اداره کردن آن و همچنین کسب درآمد جانبی یا دائمی برای شما و خانواده های محترم شما از این حرفه می باشد .
پروفایل مدير سایت
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
(Refresh)

 

 

برای جلوگیری از رشد غیر یکنواخت و خوشه ای قارچ و همچنین ارتباط بین میسلیوم هایی که به صورت متفرقه در سطح بستر رشد کرده اند عمل رافلینگ باید صورت گیرد .

هنگامی كه عمل رافلينگ انجام نگيرد و يا به درستی انجام نشود ، با اين وجود كه تعداد زيادی پين روی بستر (خاك پوششی) مشاهده می ‌شود ولی تعداد كمی از آن ‌ها بالغ و تبديل به قارچ می شوند .

اگر اين قضيه را پيگيری نماييد متوجه خواهيد شد كه توده‌ای از ميسليوم بر روی خاك وجود دارد ولی اين توده فقط در سطح خاك ديده می ‌شود و هيچ‌ گونه ارتباطی با ريسه های داخل خاك ندارد و در نتيجه مواد غذایی از دسترس آن ‌ها خارج می ‌شود .

اگر به آهستگی اين توده سفيد را از روي خاك برداريد متوجه خواهيد شد كه در زير آن (چند ميلی ‌متر) خاك سياه‌ رنگ و بی ‌هوازی است و در نتيجه ريسه يا ميسليوم قادر به نفوذ در اين ناحيه نيست .  

اين بدين دليل است كه هنگام پوشاندن بستر با خاك ، ذرات آن بسيار ريز و نرم بوده و در نتيجه‌ آبياری ، سطح خاك كاملاً فشرده ، متراكم و مانع از نفوذ هوا به داخل آن می ‌شود .

براي جلوگيری از اين مشكل و همچنین برای جلوگیری از رشد خوشه ای قارچ در نتیجه به هم فشرده بودن و رشد غیر یکنواخت میسلیوم ها عمل رافلينگ انجام مي‌گيرد .

 

جلسه دهم - رافلیگ در پرورش قارچ دکمه ای

 

نظر یا پرسش خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا حد امکان به آن ها پاسخ داده خواهد شد  
نوع مطلب :
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 33
تعداد بازدید مطلب : 1651
پنجشنبه 28 خرداد 1394 :: 13:39
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ،دکمه تایید را کلیک کنید.
جهت دریافت رمز با ما در تماس باشید khanevademushroom@gmail.comنوع مطلب :
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 2 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 34
تعداد بازدید مطلب : 1048
جمعه 22 خرداد 1394 :: 17:52

 

مفهوم اين عبارت ، استفاده از روش‌های مختلف جهت كنترل آفت‌های موجود در يك مزرعه قارچ است و مهم‌ترين مساله‌ای كه مطرح می شود اين است كه چه موقع استفاده از يك آفت‌كش ضرورت پيدا می كند ؟ چطور می توان با نظارت و مراقبت از هجوم آفات جلوگيری كرد ؟ در بحث مديريت جامع ، اهداف اقتصادی نقش بسيار زيادی دارند . بدين معنا كه استفاده از آفت‌كش‌ها ، زمانی مفيد است كه سود حاصل از استفاده آن‌ها بيشتر از هزينه‌های مصرف شده باشد .

تفاوت محصولات گل‌خانه‌ای با محصولات زراعی در اين است كه محيط در تمام فصول برای رشد و تكثير آفات فراهم است و وقفه‌ای در چرخه زندگی آن‌ها به وجود نمی آيد و در نتيجه دايماً خطرات ناشي از آفات ، محصولات گل‌خانه‌ای را تهديد مي‌كند . در كل راهكارهايی برای كنترل اين آفات وجود دارد كه می توان به صورت زير آنها را تقسيم‌بندی كرد :

پيش‌گيری :

روش‌های جلوگيری از ورود آفت‌ها به محيط پرورش قارچ از مهم‌ترين نكات به‌شمار می روند . عايق‌سازی ديوارها و ترك‌ها ، استفاده از فيلتر جهت جلوگيری از ورود حشرات ، ضدعفونی كردن وسايل ، كنترل ورود و خروج پرسنل ، نظافت محيط اطراف مزرعه شامل زباله ، نظافت چمن‌ ، باغچه و غيره از ديگر راه‌های پيشگيری به شمار می روند .

 ضدعفونی كردن سالن‌های پرورش :

قبل و بعد از برداشت در ابتدا و انتهای كشت بايد اطاق‌های كشت ضدعفونی شوند . Cook out كردن در خاتمه كار امری بسيار ضروری است .

 كنترل شيميايی :

مواد شيميايی كه براي از بين بردن و كنترل آفات به كار می روند پيوسته در حال تغيير هستند و پرورش‌دهندگان قارچ بايد با اين تغييرات خود را تطبيق دهند . در دهه 80 ميلادی بيشتر آفت‌كش‌ها داراي طيف وسيعی بودند ، در حالي‌كه در دهه 90 آفت‌كش‌ها اثر انتخابی داشتند و بر روي يك آفت خاص موثر بودند . درنتيجه استفاده‌كنندگان بايد تشخيص دهند كه چه نوع آفت‌كشی را برای از بين بردن چه آفتی به‌كار می گيرند .

 مقاومت نسبت به آفت‌كش‌ها :

مقاومت يك فرايند ژنتيكی است كه در پاسخ به مواد سمی در آفات ايجاد می شود . نكته‌ای كه كمتر مورد توجه قرار می گيرد اين موضوع است كه آفت‌ها به مرور زمان ، نسبت به مواد شيميايی مقاوم می شوند . اين قضيه در انسان و استفاده از آنتی بيوتيك‌ها نيز صادق است . هنگامی كه يك جمعيت از آفت‌ها در معرض مواد شيميايی قرار می گيرند اكثريت آن‌ها از بين می روند ولی بعضی راه‌هايی براي رفع اين مشكل پيدا می كنند ، مصون می مانند و تكثير آن‌ها منجر به ناكارآيی مواد شيميايی میشود .

 

آزمايش بر روی 500 گونه حشره نشان داده است كه حداقل يكی از آن‌ها نسبت به حشره‌كش‌ها از خود مقاومت نشان می دهد .

 

 نظر یا پرسش خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا حد امکان به آن ها پاسخ داده خواهد شد
نوع مطلب : آفات و بیماری های قارچ دکمه ای ،
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 41
تعداد بازدید مطلب : 1027
دوشنبه 18 خرداد 1394 :: 17:20

 

یکی از بیماری های بسیار سمج در مزارع قارچ ، ‌بیماری تار عنکبوتی است . کپک عامل بیماری در عرض دو تا سه هفته می تواند از یک نقطه به یک عامل آلوده کننده خطرناک گسترش پیدا کند و متعاقب آن خسارت وارده بسیار بزرگ است و کنترل این بیماری به آسانی میسر نیست .

میسلیوم سفید مایل به خاکستری بیماری تار عنکبوتی به سرعت رشد می کند و روی پین و پایه و سپس تمام قارچ را می پوشاند و باعث تغییر رنگ قارچ به قهوه ای و فساد آن می شود . با گذشت زمان میسلیوم تار عنکبوتی پیر تغییر رنگ داده و اغلب به زرد و سپس رنگ مایل به قرمز دیده می شود . بیماری از طریق اسپور و بخش هایی از میسلیوم منتشر و پراکنده می شود . اسپورها و قطعات میسلیوم از طریق چاقو قارچ چین ،‌ ظروف و غیره منتقل و منتشر می شود .

 


 رعایت اصول بهداشتی و تشخیص به موقع به محض رویت اولین نشانه ها از نکات بسیار مهم می باشد .

  نظر یا پرسش خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا حد امکان به آن ها پاسخ داده خواهد شد
نوع مطلب : آفات و بیماری های قارچ دکمه ای ،
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 37
تعداد بازدید مطلب : 2414
چهارشنبه 13 خرداد 1394 :: 18:19
( کل صفحات : 14 ) صفحه شماره صفحه قبل 1 2 ...2 3 4 ...13 14 صفحه بعد


موضوعات
 • آموزش گام به گام پرورش قارچ دکمه ای
 • آفات و بیماری های قارچ دکمه ای
 • آبیاری در پرورش قارچ دکمه ای
آمار سایت
 • کل مطالب ارسالی : 54
 • کل نظرات ارسالی : 202
 • تعداد کل کاربران : 67
 • بازدید امروز : 117
 • بازدید دیروز : 142
 • بازدید هفته : 471
 • بازدید این ماه : 3,414
 • بازدید سال : 39,420
 • بازدید کل : 381,061
امکانات جانبی
کلیه حقوق این سایت محفوظ است و هرگونه کپی برداری از محتوای سایت ممنوع می باشد